Uncategorized
Avanpremieră rezultate Midwinter 2026 – Delta Dunării
3 martie 2026
În mijlocul iernii, când zilele sunt scurte și reci, biologii și voluntarii noștri nu stau la căldură cu o cană de ceai în mână, ci pun ceaiul în termos și cutreieră zonele umede în căutarea păsărilor acvatice care iernează la noi. Biologii SOR, lucrând cot la cot cu ispectorii ecologi ai Administrației Biosferei Delta Dunării (ARBDD), au schimbat și ei cana de porțelan pe termosul de metal. Timp de patru zile, aceștia au înfruntat vântul de pe bărci deschise pentru a înregistra speciile de păsări pentru care Delta e un important refugiu în sezonul rece.
Păsările acvatice sunt specii de păsări care sunt ecologic dependente de zonele umede. În această categorie intră corcodeii, stârcii, rațele, ploierii, pescărușii, dar și specii ecologic dependente de zonele umede din alte grupuri, cum sunt răpitoarele (codalbul, eretele de stuf) sau unele păsări cântătoare (presura de stuf, boicușul, mierla de apă).
În fiecare an, din 10 ianuarie începe recensământul internațional al păsărilor de apă, care se încheie la finalul lunii sau chiar la început de februarie, în Delta Dunării. În a doua lună din an ne concentrăm pe analiza datelor colectate, iar la început de primăvară vă prezentăm vouă rezultatele.
Începem cu cele din Delta Dunării, unde datele sunt colectate în fiecare an de biologi SOR în colaborare cu inspectorii ecologi ai Administrației Biosferei Delta Dunării.
Cele patru echipe de anul acesta (12 oameni care au înfruntat frigul din barcă) au parcurs aproape 1000 de km și au realizat 3.358 de observații, înregistrând 99 de specii de păsări și 118.486 indivizi într-un interval de 4 zile.
Printre cele mai spectaculoase observații au fost:
- un grup compact de 12.000 de rațe cu ciuf (Netta rufina) pe Lacul Trei Iezere
- cei 831 de pelicani creți (Pelecanus crispus)
- cei 147 de codalbi (Haliaeetus albicilla)
De menționat sunt și două specii mai rar observate în România:
- fugaciul mare (Calidris canutus) – 15 exemplare observate
- acvila țipătoare mare (Clanga clanga) – 10 exemplare observate
Top 10 specii, ținând cont de numărul de exemplare înregistrate în Ornitodata:
- Lişiţă (Fulica atra) – 25.421 de exemplare
- Raţă mare (Anas platyrhynchos) – 21.876 de exemplare
- Raţă cu ciuf (Netta rufina) – 15.670 de exemplare
- Raţă cu cap castaniu (Aythya ferina) – 11.234 de exemplare
- Cormoran mare (Phalacrocorax carbo) – 8.855 de exemplare
- Raţă moţată (Aythya fuligula) – 3.760 de exemplare
- Lebădă de vară (Cygnus olor) – 3.476 de exemplare
- Raţă fluierătoare (Mareca penelope) – 2.920 de exemplare
- Cormoran mic (Microcarbo pygmaeus) – 2.851 de exemplare
- Porumbel gulerat (Columba palumbus) – 2.723 de exemplare
După analizarea tuturor datelor colectate în timpul recensământului de iarnă a păsărilor acvatice 2026, inclusiv cele colectate de partenerii noștri, Grupul Milvus, vom reveni cu rezultatele pentru întreaga țară.
Dacă ți-a plăcut, distribuie